Hamas heyeti Kahire’de: ‘Saldırganlık sürerse ateşkes olmayacak’

Hamas, ateşkes görüşmelerini takip edecek heyetinin Mısır’ın başkenti Kahire’ye ulaştığını açıkladı. Reuters’ın haberine göre heyet, Katar’ın başkenti Doha’dan Kahire’ye gitti.

Öte yandan Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi Usame el Hamdan, “İsrail’in saldırganlığı devam ederse ateşkes olmayacak” diye konuştu.

El Hamdan Beyrut’ta yaptığı açıklamada “İsrail’in Refah’ta askeri operasyon düzenlerse, garanti ederiz ki İsrail ordusunun çok zorlanacak” dedi.

“Top Netanyahu’da” diyen Hamas yetkilisi, kabul ettikleri ateşkesin taleplerini minimum düzeyde yansıttığını ifade etti.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI GALLANT’TAN ‘SALDIRILAR DEVAM EDECEK’ MESAJI

Bu arada İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’a saldırıların süreceğini söyledi.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Gallant, bölgedeki saldırılara destek amacıyla Refah’ı bombalayan Gazze sınırındaki obüslerin konuşlandığı alanı ziyaret etti.

Burada askerlere seslenen Gallant, dün İsrail ordusuna Refah’a girmeleri emri verdiğini belirtti.

Gallant, Refah Sınır Kapısı’nın da işgal edilmesi talimatı verdiğini kaydederek, “Bu operasyon, Refah bölgesinde ve Gazze Şeridi’nin tamamında Hamas’ı ortadan kaldırıncaya veya ilk rehine geri dönene kadar devam edecek” ifadesini kullandı.

Yoav Gallant (Fotoğraf: AA)


OBÜSÜN İÇİNDEN GÖRÜNTÜ VERDİ

AA’nın aktardığına göre İsrailli esirlerin serbest bırakılması için “taviz vermeye hazır olduklarını” ileri süren Gallant, esir takası olmazsa Gazze’ye yönelik saldırıları “derinleştireceklerini” söyledi.

Öte yandan ziyarete ilişkin paylaşılan görüntülerde, Gallant’ın bir obüsün içinde incelemelerde bulunduğu görülüyor.

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Katar ve Mısır’a, Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirmişti. Hamas’ın Katar ve Mısır tarafından iletilen “ateşkes önerilerine” onay verdiğini duyurmasının ardından İsrail Savaş Kabinesi, Refah’ta saldırılara devam kararı almıştı. İsrail ordusu, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah’ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemiş, bu sabah Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır’la olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu.

İSRAİLLİ ESİRLERDEN BİRİ HAYATINI KAYBETTİ

Bu arada Gazze Şeridi’ne bir ay önce düzenlenen İsrail saldırıları sırasında tutulduğu yerde ağır yaralanan İsrailli esir Judith Weinstein’in (70) hayatını kaybettiği bildirildi.

Hamas’ın silahlı kanadı El-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, yaptığı açıklamada, bir ay önce tutuldukları yerde başka bir esirle birlikte İsrail saldırısı sonucu ağır yaralanan Weinstein’in yaşamını yitirdiğini duyurdu.

AA’nın haberine göre Gazze Şeridi’ndeki hastaneler ve sağlık hizmetleri veren tesislerin İsrail saldırıları sonucu yıkıldığına dikkati çeken Ebu Ubeyde, 70 yaşındaki Weinstein’in yoğun bakım hizmeti alamadığını ve bu nedenle yaşam savaşını kaybettiğini aktardı.

Ebu Ubeyde, Judith Weinstein’in 7 Ekim’de de ağır yaralandığını ancak Gazze Şeridi’ndeki hastanelerde tedavi edilmesinin ardından tutulduğu yere nakledildiğini ifade etti.

Judith Weinstein’in İsrail vatandaşlığı dışında aynı zamanda ABD vatandaşı da olduğu belirtiliyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir